Friday, November 2, 2012

Bir günde Rotterdam


Geçenlerde arkadaşım Cemre'nin yanına Rotterdam'a gittim. Kendisiyle 2 senedir aynı sınıftaydık, her günümüz beraber geçiyordu. Cuma günleri sarılarak ayrılıyorduk, pazartesi birbirimizi sevinerek karşılıyorduk. Sonra Cemre bölümünü değiştirip Rotterdam'a taşındı, beni yapayalnız bıraktı :( Şaka bir yana, onu özlesemde hep hayali olan şeyi yaptığı için onun için çok mutluyum, biz de artık haftaiçi yerine haftasonu görüşürüz, ben de yine özledikçe giderim onun yanına. Zaten Hollanda avuç kadar ülke, trenle 2,5 saat'te Cemre'nin yanındayım.
Trende 2,5 saati boş boş geçirmemek için yanıma kitaplarımıda getirdim ders çalıştım.

Rotterdam Hollanda'da en sevdiğim şehir olmasa da (Amsterdam favorim tabikisi), kendileri gayet güzel ve gezilesi bir şehir. Bizim oturduğumuz taraflarda olmayan: Monki, River Island, New Look, Lush ve Primark gibi harika mağazaları var. Rotterdam'a yolunuz düşerse, Primark'a gitmek için trenle veya metroyla Alexander'a gidiyorsunuz. Istasyondan çıktığınızdan zaten Alexandrium alışveriş merkezini görürsünüz, oraya girip ellerinde kocaman Primark çantaları olan insan yığının hangi taraftan geldiğine bakarak Primark'ın yerinide kolaylıkla bulabilirsiniz. Alışverişmerkezinin içinde H&M ve Zara'da bulabilirsiniz. Merkezde'de yine bir kaçar tane Zara ve H&M var.


 Alışveriş bir yana Rotterdam avrupanın en büyük limanını barındırıyor, Şehir Maas nehiri tarafından ikiye ayırılır ve güzel bir manzara'ya yol açar. Özellikle Erasmus köprüsünden geçmeyi çok seviyorum.
Rotterdam'ın güzel bir mimarisi var, mesela bunlar ünlü küp evler:Cemre'nin yeni okulu. 'I have to change to stay the same'
Cemre kızım sen dinleme bunları deği şme sakın :(Hollanda'da doğup büyümeme rağmen ilk kez taze stroopwafel yedim. Hatta Cemre alalım dediğinde yok ben istemiyorum dedim, oda bir tane alalım ozaman paylaşırız dedi. O ilk başta yok istemem diyen dilim kopsun, bu ne harika bir şeymiş arkadaş marketlerde satılanlardan çook farklı. Onlar sert oluyo soğuk oluyo, bu taze yumuşacık ve sıcacık mmm.


Burasıda Cemre'nin okulunun tam önü, kız okulunu güzel yerden seçmiş ne diyeyim. Gezdikten sonra Cemre'nin evine gidip beraber yemek yaptık ve ardından ben yine memleketim Enschede'ye döndüm..

1 comment:

  1. ah primark ah :)
    bakıp bakıp iç geçiriyoruz böyle

    ReplyDelete